Dámské punčocháče a označení DEN

Dámské punčocháče a označení DEN

Zkratka DEN na punčocháčích a punčochách udává jak jsou slabé nebo silné. Čím je tato hodnota nižší, tím jsou jemnější a slabší. Punčocháče s DEN 25 a nižším jsou vhodné na léto. Za chladného počasí bude rozhodně potřebovat ty s DEN 60 a více, aby Vám nebyla zima.
Kdysi se punčochy vyráběly z hedvábí. Jemnost tohoto materiálu se udávala právě v jednotce titr denier, zkráceně DEN. Jeden Denier představoval hmotnost devíti kilometrů hedvábného vlákna vyjádřenou v gramech. Obchodník navinul klubíčko z devět kilometrů dlouhého vlákna, a zvážil ho na lékárnických vahách. Když vážilo například 20 gramů, mělo takto silné vlákno hodnotu 20 DEN.
Dnes se na výrobu dámských punčocháčů a punčoch používá umělé silonové vlákno, ale jednotka DEN zůstala ve stejném významu.
Pokud by Vás snad zajímalo, kolik kilometrů vlákna se spotřebovalo na výrobu Vašich punčocháčů, potom si je zvažte na jemné váze, a získanou hodnotu vydělte jejich DEN a vynásobte devíti.

Když už víte, jak je to doopravdy s označením DEN, raději zkontrolujte své oblíbené kousky v šuplíku. Není nic horšího, než v ranním spěchu sáhnout po punčochách a zjistit, že v některých místech připomínají spíše cedník nebo síťovku. V tomto případě Vám umíme pomoci, stačí obměnit a doplnit zásoby z naší bohaté nabídky na www.ponozkyodkocky.cz.

Related Posts: